cea-web.org

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Committees

Committees

E-mail Print PDF

COMMITTEES

This document is good until 2014 Conference commences.  It will then need to be updated and passed on to the next President.

Nominating Committee Section 1 /Three members

Craig Warren (chair)

Karen Madison (exp after 14 conference)

Scott Borders

*Kathrynn Engberg will replace Karen after 2014 conference

 

Executive Committee Section 2/ Eight members

Kathrynn Seidler Engberg (Chair)

Steve Brahlek

Coretta Pittman

Juliet Emanuel

Sarah Morrison

Ed Demerly

Jeri Kraver

 

Ongoing Concerns Committee  Section 3A /Four Members

Jim Owens (Chair)

Jerry Siegel (exp 14)

Juliet Emanuel

Linda DiDesidero

 

Publications Committee Section 3B /Three members

Jeri Kraver(Chair)

Jamie McDaniel

Jeff Cass

 

Sub Committee for Poetry Website (under Publications Committee)

Three members

Jennifer Semple-Siegel (Chair)

Jeff Delotto

Barbara Weideman

 

Membership Committee  Section 3C/  Four members

Brooke Mitchell (Chair)

Elaine Andrews

Andrea Porter

LeeAnna Maynard

 

Constitution Committee Section 3D /Four Members

Jerry Siegel (Chair)

Craig Warren

Miles Kimball

Scott Borders

 

Technology Committee Section 3E /Four members

Cathy Blackwell (Chair)

Jamie McDaniel (exp 14)

Miles Kimball

Ron Morrison

 

Awards Committee Four members

Craig Warren (expires 14)

Staci Stone (expires 14)

Karen Madison

Brooke Mitchell

 

Diversity Committee Section 3G/Four members

Coretta Pittman

Richard Pressman

Benjamin Carson (expires 14)

Miriam Chitiga

 

Women’s Connection Committee Section 3H/ Four members

Staci Stone (Chair)

Lynne Simpson

Sarah Whitney

Kathrynn Engberg

 

Program Committee Section 3I/Seven members

Automatic Succession THEREFORE NONE NEEDED

Steve Brahlek (Program Chair)

Scott Borders

Kathrynn Engberg

Coretta Pittman

Sarah Morrison

Juliet Emanuel

All Special Topic Chairs form the 7th member

 

Peace Committee  Section 3J /Four members

Michael Eckert (expires 14) Chair

Karen Madison

Ed Demerly

Bob Madison

 

Graduate Students Committee Section 3K/Four members

Elaine Andrews (Chair)

LeeAnna Maynard

Brooke Mitchell

Jacob Lewis (expires 14)

Andrea Porter

 

Allied Organizations Committee Section 3L/Four members

Automatic Succession THEREFORE NONE NEEDED

Kathrynn Engberg

Scott Borders

Juliet Emanuel

Coretta Pittman (expires 14) (Jeff DeLotto replaces Coretta)

 

Last Updated on Saturday, 22 March 2014 01:38